Stoły na przyjęciu weselnym – proste czy okrągłe

Jest to dylemat wielu par młodych, gdyż coraz więcej sal weselnych ma w swojej ofercie możliwość wyboru w tej kwestii. Pierwszym aspektem jest oczywiście kwestia gustu – na pewno są pary, które od dawna wiedzą co lubią a co nie, oraz co wygląda bardziej w ich stylu. Świadomie nie używamy sformułowania „co wygląda lepiej, bo raz, że jest to kwestia subiektywna a dwa, że obydwa rozwiązania mogą wyglądać olśniewająco.

Tak więc, jeśli już wybraliście salę weselną, porozmawiajcie z managerem, co jest możliwe oraz ile osób pomieści przestrzeń w przypadku obydwu rozwiązań. Jeśli macie dylemat, może zostanie on naturalnie rozwiązany przez ograniczenia w tej kwestii. Kolejną sprawą jest fakt, że zdarzają się sale weselne, gdzie za wybór stołów okrągłych trzeba dodatkowo dopłacić! To na pewno będzie ważna informacja podczas podejmowania decyzji. O czym należy jeszcze pamiętać? Na pewno o tym, że Wasz wybór będzie rzutował na rozsadzenie gości oraz cały wygląd sali weselnej, a być może i wygodę Waszą oraz gości.

Jeśli nadal nie możecie się zdecydować lub szukacie dopiero sali weselnej, poniżej opisujemy plusy i minusy obydwu rozwiązań

Stoły proste (prostokątne i kwadratowe)

Najbardziej popularne dotychczas rozwiązanie, można by powiedzieć, że jest to weselna klasyka. Ustawiane są w różnej długości rzędach, w podkowę lub inne kształty według potrzeby.

Plusy

Decydując się na duże wesele, na pewno warto rozważyć taki układ stołów, gdyż łatwiej jest zmieścić przy nich dużą liczbę gości. Co ważne, mimo nawet sporej ilości osób, para młoda jest dobrze widoczna praktycznie dla wszystkich biesiadników. Jeśli nie lubicie nowości i ważne jest dla Was zdanie innych (a zwłaszcza starszych członków rodziny), na pewno bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór stołów podłużnych. Związana jest z tym bardzo ważna kwestia usadzania gości. Szczególnie w przypadku rodziny może być to rozwiązanie, które ułatwi Wam życie. Unikacie bowiem sytuacji, gdzie najbliższa rodzina zostanie rozdzielona, ze względu na ograniczoną ilość osób przy stole. I nawet w przypadku jakichś niesnasek wśród gości – można ich usadzić ‘razem, ale osobno’, zachowując po prostu odpowiednią odległość. To samo tyczy się znajomych – łatwiej uniknąć sytuacji, w której z danej grupki znajomych tylko jedna osoba nie mieści się przy wspólnym stole. Zdecydowana większość gość zna i lubi taki układ.

Stoły proste zdecydowanie bardziej pasują do wesela w stylu ludowym, regionalnym czy rustykalnym. To co, poza wystrojem, wiąże się z takim charakterem wesela to wspólne biesiadowanie, śpiewy i zabawa. Stoły podłużne zdecydowanie sprzyjają takiej formie wesela. Na takich stołach mieści się więcej jedzenia, więc stawiając na klasyczne polskie wesele, to bardzo ważny argument. Kolejną sprawą, jest możliwość połączenia stołu pary młodej z gośćmi lub usadzenia z nimi dowolnej ilości drużbów i druhen. Jest to akurat problem, z którym spotkają się pary planujące mniej tradycyjną uroczystość, zatem stoły proste sprawdzą się nie tylko w przypadku tradycyjnych biesiad.

Minusy

Mimo, że usadzanie gości jest generalnie łatwiejsze w tej wersji stołów, to zawsze będzie mu towarzyszył dylemat, kto będzie siedział na końcu stołu i najdalej od Was. Takie osoby mogą czuć się nieco wykluczone i urażone, a przecież wszyscy goście powinni czuć się mile widziani. Ponadto trudno jest porozmawiać w większym gronie, mimo że wydaje się, iż wszyscy siedzą dość blisko siebie – tak naprawdę komfortowo możemy porozumieć się tylko z około pięcioma osobami. Przy takich tradycyjnych stołach bywa, że dostęp do konkretnej przekąski jest utrudniony dla niektórych. W takiej sytuacji goście często są zmuszeni prosić osoby siedzące bliżej o podanie pieczywa, dzbanka wody, czy ciasta. Nie dla każdego jest to komfortowa sytuacja.

Prostokątne stoły są zwykle nieco mniej eleganckie, więc zwłaszcza jeśli chcecie zorganizować wyrafinowaną uroczystość np. w stylu glamour – to raczej stoły okrągłe dodadzą sali blasku. Poza przydzieleniem gości do konkretnego stołu, konieczne będzie natomiast umieszczenie winietek w konkretnych miejscach. Zapobiegnie to nieprzyjemnym sytuacjom, kiedy to goście muszą ‘walczyć’ o dobre dla siebie miejsce, czy jeden z gości będzie musiał siedzieć przy zupełnie obcych osobach, bo tylko tam zostanie wolne miejsce.

Stoły okrągłe

Stoły okrągłe (rzadziej owalne), występują w różnych rozmiarach: najczęściej mieszczą 6,8,10 lub 12 osób. Coraz częściej dostępne na salach weselnych a jeszcze niedawno były rzadkością kojarzoną głównie z amerykańskich filmów.

Plusy

To co bezsprzecznie się z nimi kojarzy to elegancja, styl i nowoczesność, zatem jeśli na takim charakterze wesela Wam zależy, warto je wybrać. Co ważne, każdy z gości usadzonych przy takim stole ma kontakt wzrokowy oraz ułatwione porozumiewanie się w danym gronie. Jeśli przy danym stole nie znajdą się wyłącznie najbliźsi znajomi to taka forma stołu zdecydowanie ułatwi integrację.

Pomiędzy stołami łatwiej się przechodzi, niż w przypadku tradycyjnego układu, co jest ważne dla obsługi, ale przede wszystkim gości najbardziej oddalonych od parkietu czy toalety. Dekoracje pięknie prezentują się ustawione w centralnej części każdego stołu a sala wygląda dzięki nim zjawiskowo. Miejsce wesela nabiera dzięki nim szyku i prezentuje się bardzo wytwornie – idealnie dla stylu glamour, czy romantycznego.

Plusem może okazać się również fakt, że nie jest konieczne wykorzystanie winietek przy usadzaniu gości – wystarczy tablica z nazwiskami gości przydzielonych do konkretnego stolika (według numeracji lub nazw jakie im nadacie). Przy każdym stole jest ograniczona ilość osób, które mają ze sobą porównywalny kontakt, więc konkretne przydzielanie miejsc nie jest już niezbędne. Dużą wygodą jest to, że potrawy i napoje (jeśli takie znajdą się na stołach) są w zasięgu ręki każdego gościa przy nim siedzącego.

Minusy

Najważniejszy minus to z pewnością ograniczona ilość osób, które mogą znaleźć się przy jednym stole. W przypadku grupy 12 bliskich znajomych usadzenie ich przy stoliku dla 10 osób może przyprawić przyszłą parę młodą o ból głowy. Do wyboru w takiej sytuacji mamy „ściśnięcie” wszystkich ryzykując brak komfortu zwłaszcza podczas posiłków (co więcej manager sali może się na to nie zgodzić). Kolejnym wyjściem jest rozdzielenie nadmiarowych gości lub całej grupy na dwie lub więcej części… Każde rozwiązanie wydaje się ryzykowne, i z tym trzeba się liczyć. Nie każda sala jest też wystarczająco duża, aby pomieścić sporą ilość gości przy takich stołach – pomiędzy każdym musi być zachowana odpowiednia odległość. Natomiast to właśnie dzięki temu, łatwiej poruszać się między nimi.

Jeśli planujecie tzw. biesiadę za stołami – wybór okrągłych stołów może ją utrudnić lub po prostu niezbyt pasować do takiego zamysłu. Słabą stroną tego wyboru jest również poczucie, zwłaszcza w przypadku starszych członków rodziny, rozdzielenia i możliwości złego doboru współtowarzyszy. Natomiast dekoracje, choć pięknie się prezentują – to mogą generować większy koszt, gdyż stołów okrągłych zawsze będzie więcej od tych tradycyjnych, a na żadnym nie może przecież zabraknąć ozdób.

Podsumowując, każde rozwiązanie ma plusy i minusy – nie wszystkie na pewno tak samo dla Was ważne. Pomyślcie więc o aspektach, które są dla Was najważniejsze w tej kwestii, na jaki charakter wesela stawiacie oraz czy konkretny wybór nie odbije się zbyt mocno na budżecie. Każdy Wasz wybór będzie miał zwolenników i przeciwników, dlatego najlepiej posłuchajcie własnej intuicji oraz marzeń.

Zobacz dekoracje na stoły weselne w naszej ofercie,

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *