Terminarz przyszłej Młodej Pary – co i kiedy trzeba zrobić, aby wszystko było na czas?

Organizacja ślubu i wesela to trudne zadanie, które wymaga wykonania dokładnego planu i przede wszystkim zaangażowania. W trakcie organizacji trzeba pomyśleć o wielu kwestiach, które najlepiej sobie wcześniej rozpisać, aby o niczym nie zapomnieć. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, urządzając ślub i wesele. Podzieliliśmy ją na różne części, aby łatwo było się odnaleźć w najważniejszych zadaniach.

Rok przed ślubem, czyli o tym, co zrobić jako pierwsze

Zacznijmy od wszystkich zadań, które trzeba wykonać w pierwszej kolejności. 12 miesięcy przed ślubem lub nawet wcześniej, należy ustalić datę ślubu, która będzie dogodna zarówno dla Pary Młodej, jak i najbliższych – rodziców, świadków czy dziadków. Następnie warto rozważyć miejsce ślubu i wesela. Niezwykle istotne jest również określenie budżetu, jaki będziecie w stanie przeznaczyć na tę uroczystość.

9 miesięcy przed ślubem – konkretne ustalenia

Mniej więcej 9 miesięcy przed ślubem, należy ustalić konkretną datę uroczystości i wybrać miejsce, w którym odbędą się zaślubiny oraz wesele. Salę najlepiej zarezerwować jak najwcześniej, ponieważ zwykle ciężko o wolne terminy. Im bliżej określonej daty, tym więcej restauracji i sal weselnych będzie zarezerwowanych. Istotne jest również wybranie miejsca, w którym chce się spędzić miesiąc miodowy.

W tym okresie trzeba również określić najważniejsze osoby, które będą brały udział w ceremonii. Należy stworzyć nie tylko listę gości, lecz także zaprosić świadków, którzy pomogą w organizacji całości. Najlepiej również wpłacić zaliczki za wszelkie usługi, np. za miejsca w hotelach, salę weselną czy też za fotografów, operatorów kamery, wodzirejów i muzyków, niezależnie od tego, czy to DJ, czy kapela.

Pół roku przed ceremonią, idealny czas na wybór strojów

Dlaczego ubrania na ślub wybiera się pół roku wcześniej? Dlatego, że łatwiej je poprawiać niż tworzyć od podstaw na ostatnią chwilę. 6 miesięcy przed ślubem to idealny czas na to, aby wybrać swój strój, ponieważ wcale nie jest to takie łatwe zadanie, jakby niektórym mogło się zdawać. Należy zdecydować, w jakim stylu będzie ceremonia i jak się ubrać. Panna Młoda powinna pomyśleć o swojej sukni oraz o dodatkach do niej, w postaci między innymi welonu, podwiązki, butów, rękawiczek czy bielizny. Pan Młody za to musi wybrać koszulę, muszkę czy też krawat oraz zdecydować, czy wystąpi we fraku, garniturze czy w surducie.

3 miesiące przed ślubem – czas zapraszać gości i kompletować dokumenty

Na trzy miesiące przed ceremonią warto mieć gotowe wszelkie dokumenty, które uprawniają do zawarcia związku małżeńskiego. To również czas na zaproszenie gości oraz na sprawdzenie, czy wszystkie terminy są podopinane. Warto upewnić się, że wszyscy usługodawcy zostali opłaceni i na pewno trafią na uroczystość. To również idealny moment na zakup obrączek ślubnych, np. grawerowanych. To ponadto dobra chwila, aby zarezerwować termin w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego, jeśli nie zrobiło się tego wcześniej.

1 miesiąc przed ślubem – dopięcie ślubu i wesela na ostatni guzik

Ostatnie 30 dni przed ceremonią to czas, w którym należy zakupić alkohol, napoje oraz zamówić ciasta, tort weselny, bukiety czy stroiki. Warto również zarezerwować wizyty u kosmetyczki i fryzjera i wykonać próbują fryzurę i makijaż. Jeśli Panna Młoda nie podjęła jeszcze decyzji o dodatkach w postaci ślubnej ozdoby do włosów czy kolczykach ślubnych również jest to zdecydowanie najwyższy czas na to. W ostatnim miesiącu warto jednak przejmować się jak najmniej. Niech wszystko toczy się już swoim tempem, a to, co można, najlepiej zrzucić na barki świadków, aby ograniczyć swój stres. Dobrze jest znaleźć kogoś, kto w ostatnich tygodniach sprawdzi, czy niczego ważnego się nie zapomniało i czy wszystko będzie gotowe. Tym mogą zająć się rodzice bądź świadkowie. Obowiązkiem Pary Młodej jest wypocząć przed ślubem, aby mieć jak najmniejszy stres przy ślubnym kobiercu.

About The Author

Shopping Cart