Zaręczyny i co dalej? Pierwsze kroki narzeczeństwa

Oświadczyny przez niektóre kobiety wyczekiwane, dla innych zupełnie niespodziewane, a dla niektórych wręcz niepotrzebne, bo tak ważną decyzję wolą ustalić na spokojnie z partnerem. Jaki by to scenariusz nie był, zaręczyny i decyzja o wspólnym spędzeniu reszty życia to wyjątkowy moment w życiu. Zazwyczaj pełen ekscytacji i radości. O czym jako świeżo upieczeni narzeczeni powinniście pomyśleć jak już nacieszycie się sobą i tą ważną chwilą? Nie ma jednej odpowiedzi, bo może być ich tak dużo jak narzeczonych na świecie.

Wasza wizja ślubu i wesela

Dlatego właśnie pierwszą rzeczą z aspektu formalnego powinna być rozmowa między Wami, jak widzicie ten dzień. I właściwie warto to zrobić nawet przed poinformowaniem najbliższych. W końcu jedni pragną wielkiego wesela, inni nie planują go wcale. Dla jednych ślub będzie cywilny, dla innych kościelny. I wreszcie dla jednych ten dzień nastąpi najpóźniej za kilka miesięcy, a dla innych w nieokreślonych przyszłości, raczej za kilka lat. Tak więc, o ile w trakcie związku nie doszło jeszcze między Wami do takich ustaleń, warto je zrobić zanim pojawią się pierwsze pytania od rodziny i znajomych.

Ślub może być:

  • cywilny w urzędzie stanu cywilnego
  • konkordatowy w kościele (a więc kościelny z mocą prawną małżeństwa)
  • cywilny + kościelny zawierany osobno (obecnie rzadkość; wykorzystywany raczej ze względu na planowanie ślubu gdzieś daleko w zakątku świata lub późniejszej decyzji co do samego ślubu kościelnego itp.)
  • ślub w plenerze (raczej cywilny, gdyż możliwości zawierania ślubu konkordatowego poza murami kościoła są nieco ograniczone)

Natomiast jeśli w ogóle planujecie wesele, to na pewno już na początku warto rozważyć poniższe kwestie:

  • czy to ma być wesele, czy przyjęcie w najbliższym gronie
  • jeśli wesele to czy wstępnie chcecie się ograniczyć do osób najbliższych, czy zaprosicie nawet dawnych kolegów ze szkolnej ławy
  • ilość gości zwykle nieco definiuje klimat wesela, ale warto pomyśleć, czy ma być ono kameralne, czy huczne i pełne atrakcji
  • klimat wesela będzie z kolei definiował poszukiwania sali weselnej, ale na początku warto zastanowić się gdzie ma ono się odbyć (tradycyjnie w rodzinnych stronach narzeczonej, narzeczonego, w okolicy Waszego zamieszkania a może w innym zakątku Polski lub świata).

Termin

To dopiero początek, a jak widać możliwości jest bez liku. Kiedy ustalicie o jakim ślubie i weselu marzycie, nadejdzie czas, aby ustalić choćby wstępnie termin. Zwłaszcza organizując spore wesele w klasycznej konwencji, duże znaczenie będzie miało to, czy chcecie ślubować za kilka miesięcy czy może lat. Większość sal, a zwłaszcza te najbardziej popularne mają zabukowane wszystkie terminy na około 2 lata wcześniej. Nie jest to regułą, gdyż czasami jakiś termin się zwalnia albo obiekt weselny/ restauracja decyduje się na rozszerzenie standardowej oferty również na piątki, czy inne dni tygodnia. Ustalenie termin jednak zawsze ma znaczenie i dalej możliwość kontynuowania przygotowań.

Podwykonawcy ślubni i ogólny styl wesela

Jeśli z kolei macie już na tym etapie konkretne wyobrażenia na temat ślubu i wesela to będzie to pomocne przy poszukiwaniach muzyki (DJ czy zespół?), fotografa, kamerzysty (tak czy nie?) i pozostałych usługodawców (stylistki fryzur, czy makijażystki często też nie narzekają na brak klientek w sezonie weselnym). Przydatne na tym etapie będzie zaplanowanie tego, czy całe wydarzenie będzie miało charakter klasyczny, nowoczesny, glamour, rystykalny, boho lub jeszcze inny. A może wymarzyliście sobie wesele w stodole i również o cateringu musicie pomyśleć… Niektóre ekipy również mają zajęte terminy na kilkanaście miesięcy do przodu.

Ewentualna rola rodziny w organizacji i finansach

Jeśli macie już wstępny zarys oczekiwań, czas na decyzję co do roli rodziców w ślubnych finansach i przygotowaniach. Być może nie każdy ma w ogóle taką możliwość, aby skorzystać z takiej pomocy, ale znajdzie się również duże grono tych, którzy ją grzecznie odrzucą. Decyzja o tym, czy sami finansujecie (a więc zazwyczaj w praktyce również organizujecie i decydujecie) swoje wesele, czy pomoże Wam w tym najbliższa rodzina, zazwyczaj będzie miała przełożenie na wszystkie kolejne aspekty planowania. Rodzice nie mają oczywiście obowiązku takiej pomocy Wam oferować, ale jeśli tak będzie zdecydujcie sami, czy ją przyjmiecie. Kwestie finansowe, ale przede wszystkim Wasze oczekiwania, charakter i oczekiwania Waszych rodziców, podejście obu stron do tematu wesela (tradycyjne czy nowoczesne) warto rozważyć zanim przyjdzie czas na decyzję.

Budżet

Budżet dotyka właściwie wszystkich aspektów, które zostały opisane powyżej. Może marzycie o wielkim weselu, albo kameralnym ślubie na Malediwach, ale koszty tych marzeń Was przerastają. Wymarzona sola weselna cenami zmusza do ograniczenia listy gości? Nawet największy budżet zwykle ma jakieś ograniczenia, dlatego warto dokładnie przemyśleć, co w Waszej wizji jest dla Was najważniejsze, a na czym uda się oszczędzić. Warto rozważyć przykładowo, że wesele będzie nieco tańsze poza sezonem, czy uda się upolować tanie bilety na ślubny wyjazd, skorzystać z pomocy rodziny lub tak ustalić datę ślubu, aby mieć czas nieco oszczędzić. Przemysł ślubny i coraz to nowe atrakcje i możliwości zmuszają nas coraz bardziej do takich rozmyślań. Nawet najzamożniejszym parom trudno będzie spełnić wszystkie marzenie z Pinteresta…

Druhna i świadek

Będą to jedne z najważniejszych osób, które powinny być obecne w waszej drodze do małżeństwa. Nie warto więc decyzji odkładać na ostatnią chwilę, zwłaszcza, że nie każdemu jest łatwo wybrać spośród rodzeństwa, czy najbliższych przyjaciół. Można rozważyć również zaangażowanie kilku osób w Wasz orszak ślubny, ale to właśnie główni świadkowie powinni dowiedzieć się pierwsi o swojej roli. Jeśli dość wcześnie zaczniecie się zastanawiać nad wyborem, na pewno nie podejmiecie pochopnej decyzji, której być może żałowalibyście jeszcze przed dniem ślubu.

Są to jedne z najważniejszych decyzji już po samych zaręczynach jakie będą dotyczyły tematu ślubu. Wraz ze zbliżaniem się do tego dnia pojawi ich się coraz więcej i każda para musi się tym liczyć. Jednak najważniejsze jest to, alby w ferworze przygotowań nie stracić pięknego czasu narzeczeństwa oraz najważniejszego sensu ślubu i małżeństwa. Pamiętajcie więc, że czy to przed, czy po nawet najwspanialszym weselu na świecie, sensem tego wszystkiego będziecie Wy, Wasza miłość i szczęście.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *