Jak dobrze wybrać zespół na wesele?

Są takie pary, które po wielu weselach wśród znajomych i rodziny, od dawna wiedzą, który zespół by chcieli na własnym weselu. O ile jest on dostępny ze względu na termin, okolicę imprezy oraz koszt jest to idealna sytuacja. Poznać zespół ‘w akcji’ to najlepsze co można zrobić, aby wybrać tak ważnego usługodawcę. Jednak co w sytuacji, gdy trzeba szukać od zera? Na co zwrócić uwagę, o co zapytać i czym się kierować?

Wybór oprawy muzycznej na jeden z najważniejszych dni życia to bardzo istotny element planowania tak wyjątkowego wydarzenia. Wesela nie da się powtórzyć, dlatego Młoda Para powinna rozważnie i świadomie podjąć tę decyzję. Poszukując muzyków na wesele, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Pytania, które musicie zadać sami sobie

Pierwsze to są pytania, na które powinniście odpowiedzieć sami sobie. Czy szukacie zespołu oferującego styl staropolskiej biesiady i przebojami disco polo oraz granie pod domem Panny młodej, czy może elegancki zespół jazzowy. To oczywiście w dużej mierze określa charakter wesela jakie planujecie, huczna zabawa czy raczej eleganckie przyjęcie z muzyką w tle, a może coś pomiędzy. I tu zaczyna się temat rzeka, bo na naszym rynku funkcjonują tysiące weselnych kapel, które są wyspecjalizowane w odmiennych gatunkach muzycznych. Jeśli macie z kolei specyficzny gust muzyczny, ale zapraszacie sporo gości o bardzo zróżnicowanych upodobaniach, kolejnym pytaniem będzie to, czy chcecie aby ten dzień był całkowicie dla Was, czy bardziej zależy Wam na dobrej zabawie gości weselnych. Oczywiście żaden skrajny wybór nie jest polecany – najlepiej spróbować znaleźć złoty środek, tak aby każdy znalazł dla siebie choć kilka lubianych utworów. Jeśli macie bardzo zróżnicowane grono znajomych i rodziny może nie być to proste zadanie, ale czy ktoś kiedyś Wam powiedział, że planowanie wesela będzie proste? 😉

Co dalej?

Kiedy już macie odpowiedzi na powyższe pytania czas zacząć poszukiwania. Poszukiwania najlepiej zacząć z dużym wyprzedzeniem, a nawet zaraz po ustaleniu daty ślubu. Po pierwszej selekcji, napiszcie do wykonawców, którzy zwrócili Waszą uwagę. W odpowiedzi zazwyczaj dostanie informację zwrotną, czy dany termin jest dostępny oraz ofertę ślubną, gdyż rzadko konkretne kwoty podawane są na stronie. Po co ten pośpiech? Warto wiedzieć, że bardzo dobre zespoły w sezonie ślubnym (maj-wrzesień), mogą mieć grafik zapełniony nawet na dwa lata do przodu, jedynie z pojedynczymi wolnymi terminami. Dostępność można sprawdzić również telefonicznie, a wiele zespołów używa na swojej stronie internetowej specjalnych kalendarzy, gdzie zaznaczone są wolne terminy.

Finanse

Ach ten budżet… Nawet ten największy w efekcie ma w końcu jakieś ograniczenia. Sama kwota to tylko jedna część tego pytania, zespół powinien bowiem dokładnie przedstawić w swojej ofercie co się na nią składa. Czy jest to występ jednego dnia, czy również z poprawinami? Ile godzin obejmuje występ? I ile wynosi ewentualna dopłata za każdą dodatkową godzinę, jeśli to w ogóle jest możliwe. Ile osób liczy orkiestra, jakich instrumentów używa, ilu jest wokalistów… Pamiętajcie, że więcej nie zawsze znaczy lepiej i czasem akurat bardziej kameralna grupa może lepiej sprosta Waszym oczekiwaniom. I znowu powracamy do zasady złotego środka, gdyż skrajności zwykle nie wróżą niczego dobrego. Tak więc, w kwestii finansów, które przeznaczycie na wynajęcie zespołu weselnego, nie namawiamy ani na niepotrzebną rozrzutność, ani na przesadne skąpstwo. Ceny wahają sę bowiem od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy! To ogromna różnica, nie da się ukryć, że jakość zapewne też bardzo różna, ale pamiętajcie przede wszystkim o Waszych możliwościach i kryterium stosunku ceny do jakości.

Nie tylko granie

Jeśli nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów w postaci wynajęcia osobnego konferansjera, bardzo ważne jest to, jaki zespół ma kontakt z gośćmi. Zwykle w tę rolę wchodzi jeden z członków zespołu, ale nie warto ryzykować biorąc to za pewnik. Koniecznie ustalcie, czy w wybranej przez Was grupie jest taka osoba, i co wchodzi w zakres jej pracy. Ktoś w końcu musi zapowiadać podanie tortu, prowadzić zabawy i zachęcać gości do zabawy. Idealnie by było, gdyby nawet były to dwie osoby, co pozwala na zabawną formę dialogu między nimi.

Repertuar

To, że ogólna stylistyka zespołu będzie Wam odpowiadała, nie znaczy, że można zapomnieć o tak istotnej kwestii jak repertuar. Sprawdźcie więc, czy zespół może poszczycić się znajomością wielu utworów, czy raczej jest to dość mocno ograniczona lista, która szybko się osłucha podczas kilku- kilkunastu godzin zabawy. A jeśli marzycie o balladzie Whitney Houston lub przebojach Michaela Jacksona, ustalcie, czy wokalista radzi sobie z językiem angielskim i jak mu to wychodzi.

Kontakt i dostosowanie się do Młodej Pary

Większość zespołów na polskim rynku oferuje prowadzenie zabaw weselnych, biesiady za stołami, przyśpiewki oraz oczepiny. Są jednak pary, które tego sobie nie życzą lub chcą uniknąć tych rozrywek, które nie są w ich guście. To bardzo ważne, aby poinformowali o tym wykonawców, a członkowie zespołu powinni uszanować taką decyzję. Podobnie sprawa wygląda w kwestii repertuaru. Zakładamy oczywiście, że jakiś zarys możliwości i stylu jest parze znany, kiedy decyduje się już na konkretny wybór. Nadal jednak mogą być poszczególne utwory, których przyszli Młodzi nie chcą usłyszeć na swoim weselu, lub których nie może zabraknąć. Kolejną sprawą jest zamawianie piosenek na weselu. Bywa ważne zwłaszcza dla niektórych gości. Warto uzgodnić z orkiestrą, czy takie zamówienia będą przyjmowane, a jeśli tak, to czy będzie wiązało się to z dodatkową opłatą.

Umówcie się na spotkanie

Oprócz poleceń znajomych, najbardziej popularnym sposobem poszukiwania zespołu są strony internetowe. Bardzo ważne jest, aby przejrzeć ‘portfolio’ każdego zespołu: nagrania ze studia oraz z fragmentów wesel. Jeśli dany zespół nie posiada swojej strony www, można poprosić kapelę o dostarczenie materiałów, które zaprezentują doświadczenie i zdolności. Po tym wszystkim, nawet przy najwspanialszych odczuciach po odsłuchaniu takich nagrań, warto umówić spotkanie w celu omówienia szczegółów współpracy.

Umowa i formalne ustalenia

Oby nie przyszło nikomu do głowy pominąć kwestii podpisania umowy z tak ważnym ślubnym podwykonawcą. Taka umowa daje obu stronom poczucie bezpieczeństwa oraz ma jasno określać obowiązki obu stron. Zawrzeć w niej trzeba oczywiście kwestie finansowe (ile, jak, kiedy), ale także aspekty techniczne jak długość przerw, długość bloków muzycznych, ilość godzin pracy, ewentualne dodatkowe koszty (dojazdu, noclegu itp.), czy zespół ponosi koszty opłacenia tzw. ZAIKS-u, jaki będzie strój członków kapeli oraz spożywanie (lub nie) posiłków i alkoholu w czasie przerw.

Ponadto dobry zespół powinien również służyć doświadczeniem i poradami w aspekcie akustyki i oświetlenia sali weselnej, doboru zabaw, czy dostosowania muzyki na bieżąco do gości.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *