Strona główna » Blog » Weselne inspiracje » Aranżacja stołu Pary Młodej oraz gości weselnych – podkładki i inne elementy dekoracyjne

Aranżacja stołu Pary Młodej oraz gości weselnych – podkładki i inne elementy dekoracyjne

Najważniejszy stół na sali weselnej – oczywiście to stół Pary Młodej. Powinien być więc wyjątkowy i i przykuwający uwagę, natomiast stoły gości muszą być dopasowane stylem i również pięknie prezentować się, ewentualnie nieco skromniej. Generalnie wszystkie dekoracje – te w kościele, czy innym miejscu zaślubin, jak i na sali weselnej muszą ze sobą współgrać i nawiązywać do tego samego motywu (czy to kolorystycznego, stylistycznego czy tematycznego).

Oczywiście poza samym wystrojem stołów istotne jest kto oraz ile osób będzie przy nich siedziało. I tak, zaczynając od stołu Pary Młodej – może być tak, że siedzą przy nim jedynie nowożeńcy (opcja jeszcze rzadko wybierana), nowożeńcy wraz ze świadkami lub świadkami i drużbami oraz druhnami (jeśli jest cały orszak ślubny). Czasami z kolei Para Młoda może uhonorować w ten sposób najbliższą rodzinę – rodziców i dziadków. Od takiego rozwiązania się jednak odchodzi, wychodząc z założenia, aby do jednego stołu dobierać osoby wiekowo zbliżone. Poza logistyką, dobór usadzenia gości przy stołach jest ważny ze względu na możliwości aranżacyjne. Dwie lub cztery osoby siedzące przy głównym stole Młodych dają zwykle największe pole do popisu, dając więcej miejsca na dekoracje zarówno na samym stole, jak i przed nim. Planując usadzenie reszty gości najważniejszy będzie wybór stołów: prostych lub okrągłych, ale warto pamiętać, że każdy z nich może być równie pięknie przystrojony.

Jeśli nie macie z góry wybranej stylistyki dekoracyjnej, pomyślcie co najbardziej pasuje do wybranej przez Was sali weselnej – często jej charakter narzuca nieco kierunek dalszych działań. Belki, drewno, czy surowe mury kierują do stylu rustykalnego, boho, industrialnego, natomiast eleganckie zdobienia, marmurowe elementy, kryształowe żyrandole itp. zdecydowanie bardziej nawiązują do stylu glamour czy klasycznego.

Po dokonaniu wyboru w zakresie stylu należy pomyśleć o szczegółach, elementach zwłaszcza stołu Pary Młodej, które go wyróżnią spośród reszty. Poniżej przedstawiamy poszczególne ozdoby.

 • Kwiaty

Piękne, świeże kwiaty podkreślą wyjątkowy charakter dnia ślubu. Jest to jednak z najpiękniejszych i najprostszych dekoracji, choć niestety niekoniecznie najtańszych. W zasadzie cały przystrój można oprzeć jedynie na kwiatach, a efekt i tak może być powalający. Coraz bardziej modne są bardzo okazałe dekoracje kwiatowe, tworzenie charakteru magicznego, zaczarowanego ogrodu. Pamiętajcie, aby jednak i z tym nie przesadzić i kompozycje kwiatowe nie mogą Was przesłaniać, ani zastawiać uniemożliwiając gościom dostęp do Was. Tak więc najbezpieczniej postawić na kompozycje niskie i rozłożyste. Jeśli chodzi o dobór konkretnych kwiatów to myśląc oszczędnie warto zwrócić uwagę na sezonowość, a w kwestii stylistyki powinny nawiązywać do bukietu Panny Młodej i całej stylistyki przyjęcia. Mniejsze wersje kompozycji i bukietów powinny przyozdabiać stoły gości weselnych i resztę sali (słodki stół i inne miejsca).

Na nieco więcej szaleństwa warto postawić dekorując przód stołu oraz przestrzeń/ ściankę za Parą Młodą. Tam mogą znajdować się wyższe kompozycje kwiatowe na postumentach oraz w pięknych wazonach. Kwiaty mogą również niejako ‘spływać’ ze stołu, tworząc kaskady i inne piękne efekty.

Podążając za najnowszymi trendami, przy dekorowaniu stołów w stylu boho można rozważyć również kompozycje z suszów oraz trawy pampasowej.

 • Podstawki pod talerze i podkładki dekoracyjnej
 • Podkładki Gold Leaf
  Podkładki Gold Leaf
  24,00 
 • Podkładki Silver Leaf
  Podkładki Silver Leaf
  24,00 
 • Podkładki Greenery 12 szt.
  Podkładki Greenery 12 szt.
  50,00 

Podstawki pod talerze – złote, srebrne lub przezroczyste to hit dekoracyjny już od kilku sezonów. Nadają elegancji i jeszcze bardziej odświętnego charakteru. Czasami jednak talerze, na których serwowane są posiłki w sali weselnej lub restauracji mogą być tak duże, że podtalerzy nie będzie w ogóle widać, więc byłby to zbędny wydatek. Nie będą one również pasowały do każdego stylu wesela, jak rustykalny czy boho. Aby nadać typowo rustykalny charakter można postawić na plastry drewna, na których będą ustawione kwiaty, świece lub nawet przystawki.

Ciekawym elementem aranżacyjnym stołu w stylu greenery lub tropikalnym będą podkładki z motywem liścia palmowego. Mogą być ozdobą pod każdym talerzem (jeśli jest wystarczająco dużo miejsca), pod poszczególnymi dekoracjami jak wazony z kwiatami i świece lub być ułożone na kształt zielonego bieżnika. Takie podkładki są cienkie, dzięki czemu również łatwe w aranżacji i nie kolidują z innymi rzeczami na stole.

Świetnym rozwiązaniem dla stylu boho, boho glam, rustic lub rustic chic będą podkładki w kształcie ażurowych liści, w kolorze złota lub srebra. Również przy odpowiedniej ilości miejsca mogą stanowić ozdobę każdego talerzyka lub tylko niektórych elementów na stole, czy bufetach. Podkładki takie można wykorzystać również do aranżacji ścianki za Parą Młodą – odpowiednio przyczepione będą bardzo oryginalną dekoracją.

 • Lampiony i świeczki

Magiczny nastrój poza kwiatami to zdecydowanie zasługa oświetlenia, w tym tego subtelnego pochodzącego z zapalonych po zmroku świec i/ lub lampionów. Mogą być one częścią aranżacji kwiatowych i pięknie prezentować się również zanim zostaną zaświecone. Dodatkowo, świecom mogą towarzyszyć piękne świeczniki, nadające romantycznego charakteru. Świece powinny się również znajdować na stołach gości, mogą też przyozdabiać inne elementy sali (kominek jeśli jest, schody, okna itp.). Nawet tak niepozorne świeczki jak popularne telighty odpowiednio wkomponowane w inne dekoracje nadadzą uroku, a na pewno nie nadszarpną ślubnego budżetu. Sprawdzą się doskonale również, jeśli zależy jedynie na dyskretnym podkreśleniu innych dekoracji lub osiągnięcie nowoczesnego stylu minimalistycznego lub industrialnego.

 • Krzesła Pary Młodej

Jeśli stół Pary Młodej jest ustawiony w centralnej części lub każdej innej, lecz nie pod ścianą, wartą pomyśleć o krzesłach jako elementowi wystroju. W zależności od budżetu i dostępności, same w sobie krzesła mogą być ozdobą. Jeśli jednak sala dysponuje skromnymi, zwykłymi krzesłami, można je ozdobić tkaninami, kwiatami, zawieszkami z napisami „Pan Młody”, Panna Młoda’, „Mr”, „Mrs”, „Razem lepiej” itp. W sali dekorowanej na styl boho świetnie sprawdzą się, bardzo popularne obecnie, makramy lub obręcze z kwiatami.

 • Pozostałe elementy dekoracyjnej

Pomysłów może być tyle, ile Par Młodych. Do dekoracji wykorzystywane są również lampki led, drewniane skrzynie, słoiki ze sznurkiem jutowym, girlandy jutowe, litery bądź napisy zarówno zwykłe np. drewniane, jak i te podświetlane, szyszki, gałązki, żarówki, tkaniny, numerki lub nazwy stołów oraz papeteria ślubna (winietki, menu).

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart