Ślub cywilny – oprawa i stylizacja Pary Młodej

Organizując ślub cywilny, warto zadbać o jego oprawę, aby był tak samo wzruszający, elegancki i wyjątkowy jak ten w kościele. Dowiedz się, na jakie dekoracje i stylizacje postawić, aby uświetnić to wydarzenie.

Gdzie zorganizować ślub cywilny?

Ślub cywilny można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w całej Polsce. Na szczęście w tym przypadku nie występuje rejonizacja, więc możesz zorganizować swoją wymarzoną ceremonię nawet na drugim końcu naszego kraju. Jeśli natomiast marzysz o naprawdę bajkowym wydarzeniu, zdecyduj się na ślub w plenerze. Od kilku lat istnieje możliwość przeprowadzenia ceremonii poza murami USC. Musi być to jednak miejsce nieuwłaczające w żaden sposób powadze tego wydarzenia.

Wybrane przez Ciebie miejsce, które znajduje się poza USC, musi zatwierdzić kierownik USC. Jest to jednocześnie osoba, która udziela ślubów. Uprawnieni do tego są również inni urzędnicy, np. wójt, burmistrz czy prezydent miasta.

Jak udekorować urząd stanu cywilnego? Czy można zrobić to na własną rękę?

W Polsce bajkowe śluby kojarzone są najczęściej z ceremoniami odbywającymi się w kościołach. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ ich wnętrza są pełne przepychu. Zestawiając je z salami USC, te drugie prezentują się dosyć skromnie. Musisz jednak wiedzieć, że śluby cywilne organizowane są zwykle w reprezentacyjnych salach mieszących się w ratuszu czy pałacu, więc tak czy inaczej, możesz liczyć na całkiem atrakcyjny anturaż. Możesz również wziąć ślub w plenerze i dzięki temu zorganizować magiczne i niezwykłe wydarzenie. W wybranej przez siebie lokalizacji, np. w ogrodzie, na leśnej polanie czy nad brzegiem morza, możesz popuścić wodze fantazji i przygotować niesamowite dekoracje, które Twoi najbliżsi zapamiętają na długo.

Co jednak w sytuacji, gdy chcesz wziąć ślub w USC, ale marzą Ci się piękne dekoracje? Najczęściej za oprawę ślubu odpowiadają pracownicy urzędu. Przystrajają oni salę pięknymi kwiatami. Jeśli jednak chcesz wprowadzić do tego wnętrza nieco więcej elegancji lub romantyzmu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować własne ozdoby. Musisz jednak wcześniej uzyskać zgodę urzędnika. Pamiętaj, że ceremonia zaślubin w urzędzie jest bardzo krótka. Możesz więc nie zdążyć, rozwiesić, a następnie zebrać dodatkowych kwiatów, świec czy innych dodatków.

Co z oprawą muzyczną?

Nic tak nie uświetnia ceremonii zaślubin, jak dobrze dobrana muzyka. Biorąc ślub w USC, można wynająć muzyków. Wcześniej jednak warto uzgodnić ten pomysł z urzędnikiem, ponieważ nie każdy z nich może wyrazić zgodę. Jeśli chodzi o repertuar, może być on zróżnicowany: od piosenek religijnych przez muzykę klasyczną i marsz Mendelsohna lub Wagnera, po świeckie utwory.

Przysięga na ślubie cywilnym – urzędowa czy własna

W Polsce zarówno podczas ceremonii cywilnej, jak i kościelnej, konieczne jest wypowiedzenie przez narzeczonych przysięgi. Jej treść nie może być zmieniona. Za zgodą urzędnika można jednak dodać od siebie kilka słów po wygłoszeniu tej formalnej. Warto mieć na uwadze, aby dodatkowe ślubowanie było zwięzłe, ponieważ ceremonia zaślubin ma zwykle ograniczony czas.

Stylizacje na ślub cywilny – jakie powinna ubrać się para młoda i goście?

Nie ma przepisów czy wytycznych, które mówiłyby o tym, jak ubrać się na ślub cywilny. Zarówno para młoda, jak i goście mogą wybrać takie stylizacje, jakie tylko chcą. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szacunku względem USC i samego urzędnika, przed którym narzeczeni składaj przysięgę.

Bardzo często panie decydują się na typowe stylizacje ślubne, składające się z bogato zdobionej lub skromnej sukni oraz dodatków – welonu i bukietu kwiatów. Dużą popularnością cieszą się również suknie wieczorowe (długie lub krótkie), a także garnitury glamour. Jeśli chodzi o bukiet ślubny, w USC nie jest on obowiązkowy można, zamiast niego wybrać bardzo zdobną biżuterię. Panowie natomiast zwykle występują w garniturach. Wybierają do tego ciekawe muszki, spinki do mankietów, a czasami zamiast eleganckich butów, stawiają na wygodne i barwne trampki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na ślub cywilny ubrać się wyjątkowo i okazale. Może się to przejawiać zarówno w postaci balowej sukni, jak i biżuterii ślubnej. Dobrym pomysłem jest również mix – prosty garnitur dla Panny Młodej i wyjątkowe, okazałe i błyszczące kolczyki ślubne nadające ekstrawagancji i wyjątkowego charakteru.

About The Author

Shopping Cart