Jak dbać o biżuterię sztuczną?

Zakup sztucznej biżuterii to świetna alternatywa dla złotych czy srebrnych dodatków. Dobrze wykonana sztuczna biżuteria nie odstaje wyglądem od tej droższej. Czasami gołym okiem nie da się zauważyć różnicy, dlatego nie warto przepłacać, a szczególnie w przypadkach kiedy spodziewamy się jej jednorazowego zastosowania, jak często bywa z biżuterią ślubną. Jak jednak dbać o sztuczną biżuterię, aby zawsze była piękna? Dowiedz się wszystkiego, czytając ten artykuł.

Czernienie biżuterii sztucznej – jak przeciwdziałać?

Sztuczna biżuteria jest narażona na wiele problemów, jeśli źle się o nią dba. Miedź, z której w głównej mierze wykonany jest taki typ biżuterii, ma skłonności do czernienia. Jeśli ten surowiec połączy się z niklem czy chromem, tworzy się wyjątkowo wrażliwa mieszanka na wilgoć. To właśnie dlatego sztuczna biżuteria czernieje w trakcie użytkowania. Wchodząc w reakcję chemiczną z wilgotnym powietrzem czy wodą, nie tylko traci kolor, ale może powodować uczulenia u właściciela.

Aby uniknąć czernienia biżuterii sztucznej, należy nie dopuszczać do jej kontaktu z wodą czy detergentami. Warto unikać nawet deszczu czy też wilgotnego powietrza, dlatego dobrze jest przechowywać ją w suchym miejscu. Do tego nie można narażać biżuterii na bezpośredni kontakt z takimi środkami jak perfumy, lakiery do włosów czy dezodoranty.

Przechowywanie biżuterii sztucznej – jak schować ją tak, aby zachowała piękny wygląd?

Sztucznej biżuterii nie można przechowywać w otwartych przestrzeniach, np. na stojakach albo w koszykach czy miskach. Biżuteria tego typu musi być zawsze przykryta, aby nie dochodziło do niej wilgotne powietrze. Świetnym miejscem dla biżuterii sztucznej są szkatułki, które wyścielono delikatny materiałem. Najczęściej do tego celu używa się satyny, która zbiera wilgoć z powietrza.

Co równie ważne. Biżuterię należy trzymać w osobnych kieszonkach, aby różne rodzaje materiałów nie ocierały się o siebie. Jeśli dojdzie do takiego kontaktu, mogą powstawać reakcje chemiczne, które zwiększą ryzyko na czernienie biżuterii, a co za tym idzie, jej szybsze zniszczenie.

Brudzenie skóry przez biżuterię – jak uniknąć problemu?

Brudzenie skóry w miejscach, w których nosi się biżuterie, wywołane jest różnymi czynnikami. W przypadku biżuterii sztucznej warto zawracać uwagę na różne reakcje chemiczne, które najczęściej wywołuje woda, wilgoć, kosmetyki czy alkohol. Jeśli biżuteria będzie narażona na wilgoć, zacznie nie tylko brudzić skórę, lecz także czernieć, co może przyczynić się do powstawania reakcji alergicznych.

W przypadku biżuterii sztucznej należy uważać szczególnie na kosmetyki z tlenkiem cynku. Ta substancja często wchodzi w reakcje z biżuterią i przyczynia się do czernienia skóry oraz jej brudzenia. Tak samo działają perfumy, których używa się, np. w okolicy bransoletek czy kolczyków. Aby unikać problemu zabrudzenia, należy wyeliminować bezpośredni kontakt biżuterii z wpływającymi na nią substancjami.

Czyszczenie sztucznej biżuterii – jak zrobić to szybko i bezpiecznie?

Czyszczenie sztucznej biżuterii np. z czarnych plam, to proces szczególnie delikatny, lecz czasochłonny. Biżuterii sztucznej nie można trzeć czy narazić na kontakt z wodą albo detergentami. Bezpieczny sposób na czyszczenie sztucznej biżuterii to delikatne przecieranie jej ściereczką z odrobiną mydła. Dzięki temu nie pojawią się żadne niepożądane reakcje chemiczne, które mogłoby uszkodzić delikatny materiał.

About The Author

Shopping Cart