Jak wybrać fotografa ślubnego i czy cena czyni cuda?

O ile nie każda przyszła Młoda Para chce mieć pamiątkę w postaci filmu z wesela, to każda chce ją mieć na pewno w postaci zdjęć. Dostępnych ofert jest jednak niezliczona ilość, jak więc wybrać?

Cena

Zaczniemy od kosztów, mimo że nie są one wcale najważniejsze. I nie chodzi tu o to, że to najważniejszy dzień w życiu i koszty się nie liczą, zawsze się liczą i trzeba je mieć na uwadze. Jednak na rynku usługę tą można znaleźć za kilkaset złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy. Rozbieżność jest ogromna i na pewno nie polecamy żadnej skrajności. Na pewno macie określony budżet, jaki możecie przeznaczyć na fotografa i jest to pierwszy punkt odniesienia do rozpoczęcia poszukiwań. Poniżej opiszemy nieco dokładniej pozostałe czynniki, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze, ale pamiętajcie: nie zawsze droższa oferta okaże się lepszą dla Was, choć i tak może się zdarzyć. Zwykle cena oczywiście idzie w parze z jakością usługi, ale nie każdy ma takie same oczekiwania co do jej zakresu.

Zdarza się też, że ceny bywają zawyżane ze względu na współpracę fotografa z konsultantami ślubnymi, którzy pobierają od niego prowizje (za co finalnie Wy płacicie). Warto też uważać na umowy na targach ślubnych, zwłaszcza te, które oferują zniżkę przy podpisaniu umowy ‘tu i teraz’. Można przyjąć średnio, że cena dobrego reportażu rozpoczyna się od 2500 zł, a górną granicą jest 6000 – 8000 zł. Zakres ten wynika zarówno z jakości oferowanych usług, regionu działania i zakresu usług na daną kwotę. Wyższe stawki zwykle łączą się już raczej jedynie z intensywnością promowania i określonym prestiżem.

Stylistyka zdjęć

Co Wam po tym, że możecie przeznaczyć nawet i 20 tysięcy na zdjęcia, jeśli najlepszy z najlepszych polecanych fotografów przedstawi Wam ciemne kadry, pełne tajemniczości a nawet lekko mroczne, jeśli Wy oczekujecie stylu jasnych, pogodnych, czy nawet żartobliwych ujęć. I odwrotnie. Ślubu ani wesela już nie powtórzycie, tak więc pierwsze co musicie przemyśleć, to w jakim stylu pamiątki chcecie. Gusta są różne i trzeba być świadomym własnego. Ważne będzie również, czy chcecie głównie pozowane ujęcia, czy raczej formę reportażu, który relacjonuje nieco z ukrycia cały dzień. Jeśli jeszcze nie jesteście zdecydowani, na pewno pomoże przejrzenie portfolio kilku różnych fotografów, nawet tych poza ustalonym budżetem. Znając własne potrzeby łatwiej będzie dopasować kolejne elementy układanki.

Zakres usługi

Na zakres usługi wchodzi wiele czynników. Podstawowy to czas pracy fotografa oraz ilość oddanych zdjęć. Dodatkowo, czy wszystkie zdjęcia będą poddane obróbce, czy i ile z nich będzie wywołane, czy w cenie będą również dodatkowe odbitki, album, galeria online, pendrive… Nie musi to oznaczać, że Wy tego wszystkiego oczekujecie. Jeśli nuży Was oglądanie zdjęć lub wyprawiacie kameralną uroczystość, może niekoniecznie potrzebujecie tysiąca zdjęć. Z kolei przy wielu gościach i tysiącu inspiracji z ujęciami z Pinteresta, dostając ledwo sto zdjęć możecie poczuć duży niedosyt.

Część ofert zawiera również w cenie sesję narzeczeńską i/lub poślubną. Dla jednych będzie to jak wygrana na loterii, a dla innych kwestia zbędna i kłopotliwa. Nie każdy dobrze czuje się przed obiektywem, nie każdy ma czas na dodatkowe spotkania i przygotowanie do takiej sesji. Dla niektórych z kolei, przykładowo sesja narzeczeńska, będzie dobrą okazją by oswoić się zarówno z fotografem, jak i obiektywem.

Mając na uwadze ilość zdjęć jaką chcielibyście dostać, mnogość atrakcji oraz wielkość samego wesela warto pomyśleć, czy wystarczy jedna osoba, czy jednak przyda mu się wsparcie w postaci drugiego fotografa lub asystenta. Trzeba mieć świadomość, że przecież się nie rozdwoi i jeśli nawet zapewnia, że sam obfotografuje wesele na 300 osób, miejcie na uwadze własne oczekiwania i zdrowy rozsądek.

Kto będzie fotografował

Pytanie może wydawać się banalne, ale warto je zadać. Fotografowie bowiem czasami działają w ramach agencji fotograficznej, i nie wszystkie zdjęcia jakie znajdziecie w danym portfolio muszą należeć do tej samej osoby. Również wtedy, gdy widzicie, że strona jest autorska, sygnowana konkretnym nazwiskiem, upewnijcie się, czy na pewno ten konkretny fotograf pojawi się u Was. Dotyczy to zarówno praktyki korzystania z podwykonawców, jak i sytuacji awaryjnych. Te ostatnie z kolei powinny być na pewno ustalone na piśmie. Przykładowo, znana jest nam niestety sytuacja, w której fotograf ze względów osobistych deleguje w ostatniej chwili własną córkę (nie fotografa) do uwiecznienia ślubu i wesela. Skutkiem czego, para miała zapewniony dodatkowy stres w dniu ślubu widząc obcą twarz, a pamiątki w postaci prześwietlonych, niezbyt ciekawych kadrów.

Licencja na fotografowanie w kościele

Oczywiście istotna jedynie dla narzeczonych planujących ślub kościelny. Jednak pamiętajcie o tym, że taka licencja jest konieczna (choć nie zawsze musi być sprawdzona) i gwarantuje dopuszczenie Waszego fotografa do obsługi ceremonii. Dokument ten potwierdza znajomość przepisów liturgicznych, co dla księdza jest gwarantem nie zakłócenia przez fotografa religijnego charakteru uroczystości. Jeśli więc fotograf sam nie zaznaczył, że taką licencję posiada, dopytajcie konieczne o ten ważny dokument.

Umowa

Kontynuując powyższe zagadnienia, te i wszystkie inne kwestie powinny znaleźć się na piśmie. Tak więc godzina przyjazdu i odjazdu, ilość oddanych zdjęć (zarówno w wersji cyfrowej jak i papierowej jeśli tak ustalacie), dodatkowe koszty (dojazd, nocleg itp.), ilość fotografów i zastępstwo na odpowiednim poziomie w razie sytuacji losowych.

Wartą poruszenia kwestią jest również czas oczekiwania na zdjęcia. Nie spodziewajcie się zdjęć po tygodniu od ślubu, gdyż każdy profesjonalista potrzebuje czasu na odpowiednią obróbkę. Jednak ustalcie wspólnie maksymalny termin, po jakim powinniście dostać efekty pracy. W tym zakresie mogą również występować spore rozbieżności. Jeden fotograf może mieć zapełnione wszystkie weekendy w sezonie, dodatkowo część dni w ciągu tygodnia. Inny z kolei może przyjmować mniej zleceń lub dopiero budować własną markę. Czas oczekiwanie adekwatnie może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Dla większości z Was ważny będzie czas i forma rozliczenia za usługę. Spotykane są różne praktyki: zaliczki, płatność całości gotówką w trakcie wesel, czy płatność całości po dopiero po otrzymaniu pełnego kompletu zdjęć.

Dla niektórych istotny będzie również ubiór fotografa, a przynajmniej pewność, że będzie ubrany stosownie do okazji. Taki ubiór na pewno charakteryzuje każdego profesjonalistę, ale warto upewnić się w tej kwestii.

Doświadczenie – ale czy koniecznie?

Doświadczenie to zwykle uznawany atut. Nie warto go jednak przekładać za wszelką cenę ponad świeżość, talent i brak rutyny. To, że ktoś fotografuje od 10 lat nie musi oznaczać, że robi to dobrze lub lepiej niż nowicjusz. Nie wszyscy też stawiają na edukację i rozwój, więc poziom prezentowany kilka lat wcześniej nie musi oznaczać najlepszej jakości usługi w obecnych czasach. Nowicjusz to z kolei też nie powinna być nie osoba, która dopiero co zainteresowała się fotografią i robi to hobbystycznie lub ‘po znajomości’.

Najlepszym wyznacznikiem będzie dokładnie przejrzenie portfolio Waszego ‘czarnego konia zawodów’, a jeśli nadal nie jesteście pewni, poproście go o możliwość obejrzenia pełnego reportażu lub większej ilości ujęć. Często zdarza się, że efekty spokojnej pozowanej sesji plenerowej są fenomenalne, a zdjęcia z wesela dają wiele do życzenia. Nie ulegajcie więc pierwszemu wrażeniu i prześwietlcie go dokładnie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *