Strona główna » Blog » Weselne inspiracje » Dzieci w orszaku ślubnym – strój i zadania

Dzieci w orszaku ślubnym – strój i zadania

Nie każda para chce zapraszać na wesele małe dzieci. Wynika to z wielu kwestii, a czasami jest nawet niewskazane, jak na przykład w salach weselnych, przy których jest basen (a są takie sale nawet w Polsce). Względy bezpieczeństwa wymagają wtedy zatrudnienia na wesele ratownika, a wiąże się to z kolejnymi kosztami oraz stresem dla rodziców pociech. Jest to tylko jeden z przykładowych powodów, aby organizować wesele bez dzieci, gdyż często ich obecność bywa właśnie kwestią sporną. Natomiast ci z Was, którzy jednak zdecydują się gościć tych najmłodszych członków rodziny lub nawet własne dzieci, być może zastanawiają się, jak wpleść ich obecność w przebieg dnia.

Zadania

Uczestnictwo dzieci w orszaku ślubnym może dodać uroku całemu wydarzeniu. W zależności od ceremonii i ilości osób, które zaprosicie orszak może być mniej lub bardziej rozbudowany. Mogą w nim uczestniczyć rodzice, świadkowie, druhny i drużbowie, a do tego dzieci. Możliwości jest wiele i trzeba je dostosować do siebie. Przede wszystkim do tego jak liczną rodzinę macie, jak bliskie stosunki z nią utrzymujecie, czy są w tej rodzinie dzieci w odpowiednim wieku i chętne do tak poważnej roli. A może najbliżsi przyjaciele mają pociechy chętne do takiej roli i bliskie Waszemu sercu. Małe druhenki i drużbowie potrafią być prawdziwą ozdobą każdego wesela, a ich wdzięk zachwyci wszystkich zaproszonych gości.

Jaki jest odpowiedni wiek do takiej roli? Jedynym wyznacznikiem jest to, czy bardzo małe dzieci dadzą radę same przejść drogę do ołtarza oraz czy nie są z natury nazbyt wstydliwe. Jeśli w rodzinie macie naprawdę malutkie dzieci, musicie się liczyć z tym, że być może w ostatniej chwili speszą się się i nie poniosą obrączek czy trenu. W takim przypadku warto być przygotowanym i mieć w zanadrzu ich zastępców, na przykład świadków. Najczęściej sprawdza się wiek pomiędzy 3 a 10 lat, co nie znaczy, że nie można zaangażować również starszych dzieci.

Jeśli nie chcecie zdecydować się na tradycyjną wersję dziewczynek sypiących kwiatki i chłopców podających obrączki, możecie po prostu poprosić najmłodszych o wspólną drogę do ołtarza. Sama ich obecność w orszaku będzie znacząca i upiększy uroczystość. Wbrew pozorom najmłodsi uczestnicy, mogą mieć też sporo zadań do wykonania. Co więcej, zadania im powierzone,w niepowtarzalny sposób urozmaicą przebieg ceremonii ślubnej czy przyjęcia weselnego. Jeśli zdecydowaliście się na kilka druhen i kilku świadków – dzieci ubrane jak ich miniaturowe wersje mogą poprowadzić kościelny orszak do ołtarza i pozować do zdjęć z Wami. W przypadku ślubu kościelnego, tym odważniejszym i w nieco starszym wieku możecie powierzyć czytanie modlitw wiernych lub śpiewanie psalmu. Widok małych dziewczynek sypiących kwiaty pod stopy Pary Młodej czy maluszki w garniturach w roli drużby wzruszą niejednego z gości. Aby chłopcy w takim orszaku nie zostali bez zadań, możecie poprosić wszystkich najmłodszych o pomoc w zbieraniu pieniążków czy cukierków, którymi zostaniecie obsypani przed kościołem.

Strój

Aby dziewczynki i chłopcy stali się integralną częścią ślubu, warto pomyśleć o odpowiednich, spójnych z resztą koncepcji stylizacjach dla nich. Jeżeli druhen (małych i dużych) jest więcej warto połączyć ich stroje jakimś wspólnym detalem, na przykład odpowiednio ozdobiony koszyczek z kwiatami. Jeśli w stylistyce wesela są przewidziane jakieś kolory przewodnie, świetnym rozwiązaniem jest też przepasanie sukienek kolorową szarfą zawiązaną na kokardę. Podobna wstążka może znaleźć się we włosach.

Dziewczynka, która pełni rolę małej druhenki zwykle nosi sukienkę o długości do kolanek, nieco rzadziej suknię balową – coś specjalnego i bardzo świątecznego, godnego noszenia na ważnych uroczystościach. Trendy się jednak zmieniają i nie stoi nic na przeszkodzie, aby strój był mniej formalny, jak na przykład w weselach aranżowanych na styl boho lub rustykalny. Wtedy to sprawdzą się delikatne koronkowe a nawet lniane sukieneczki. Akcentem spajającym dziewczynki w orszaku może być korsarz na ręce – czyli kwiatowy stroik zamiast bukietu. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy dziewczynka będzie miała za zadanie nieść pudełeczko z obrączkami, więc jej ręce będą zajęte.

Ważne jest, aby nasi mali pomocni również dobrze czuli się w ty dniu, dlatego warto znaleźć ewentualny kompromis pomiędzy wizją Panny Młodej a druhenki. Jeśli stroje nie będą ‘sponsorowane’ przez Młodą Parę to warto porozmawiać z rodzicami o wizji i możliwościach.

Jeśli chodzi o kolory sukienek to najczęściej wybierane są sukienki w kolorach białych lub z kości słoniowej, w jasnym delikatnym różu lub w bladym błękitnym odcieniu. Łatwym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór jakiegoś jasnego koloru odświętnej sukienki, jaką chyba każda mała księżniczka ma w swojej szafie.

Warto pamiętać również o dodatkach: spineczkach, kwiatuszkach, ozdobnych opaskach i wiankach, które sprawią, że nawet przy nieco różnych sukienkach dziewczynki będą wyglądały spójnie. Obecnie bardzo modne spinki z perłami świetnie sprawdzają się zarówno w stylizacjach dorosłych, jak i małych kobietek – będą idealnym wspólnym akcentem ze starszymi druhnami jeśli takie będą. Sprawdzą się również ozdoby z cyrkoniami, kryształkami albo kwiatkami.

Chłopcy mogą być ubrani w mini garniturki, co sprawdzi się zwłaszcza na eleganckich i formalnych uroczystościach. Na tych nieco luźniejszych doskonale sprawdzą się spodnie, koszula i szelki, a do tego fantazyjna muszka. Kolorystyka i dodatki oczywiście powinny zgrać się zresztą orszaku i stylu uroczystości. Taki mały zawadiaka będzie idealnym partnerem dla dziewczynki w zbliżonym wieku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *