Ślub i wesele w magiczny czas świąt

Okres świąt Bożego Narodzenia ma szczególnie magiczny i wyjątkowy klimat. Łączy w sobie rodzinne ciepło, domową atmosferę, piękne korzenne zapachy i dźwięk kolęd. Samo dekorowanie domu, sali weselnej, czy kościoła może być w tym czasie łatwiejsze, ze względu na ozdoby świąteczne, które i tak na pewno się tam pojawią.

Sam ślub będzie miał już inny klimat niż standardowo – oprawa muzyczna będzie nawiązywać do tego pięknego czasu, a kościół będzie pięknie ozdobiony choinkami i światełkami. Kościoły w świąteczny czas zmieniają się nie do poznania – ołtarze są bogato ozdobione a w nawie bocznej znajdzie się szopka. Jeśli akurat aranżacja nie do końca przypadnie do gustu, można oczywiście porozmawiać z proboszczem o jej mniejszej lub większej zmianie na Wasz wyjątkowy dzień. Ślub cywilny również może mieć świąteczną aurę – choinki, migoczące światełka, zielone wieńce i świece nadadzą każdemu miejscu wyjątkowości

Niemal tradycją stało się również uwiecznianie przygotowań Pary Młodej oraz błogosławieństwa. Bez względu na miejsce, w jakim będziecie, dodatkowe akcenty świąteczne będą przepięknie prezentowały się na zdjęciach lub nagraniach.

Dekoracja sali

Najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia jest choinka, dlatego warto wprowadzić ją również na uroczystość weselną. Oprócz charakteru dekoracyjnego, można ją również wyjątkowo wykorzystać i poprosić, aby goście układali pod nim prezenty dla Młodej Pary.

Kolorystyka świątecznego wesela może wystąpić w kilku wersjach: klasycznie czerwono-złota, ciepła złoto-beżowa lub biało-srebrna, a do tego oczywiście zieleń świerków i ozdób. W pierwszej i drugiej odsłonie sala będzie miała bardziej ciepły, ‘rodzinny’ klimat, a w trzeciej nieco chłodniejszy – stylizowany na zimową krainę.

Odpowiednie dekoracje powinny znaleźć się również na stołach. W klasycznej ‘czerwonej’ wersji pięknie będą prezentować się gwiazdy betlejemskie w wazonach (inaczej wilczomlecze), do tego zielone akcenty w postaci świerkowych gałązek czy stroików. Do tego złote dekoracje w postaci świeczników, numerków na stoły, czy wstążek dekoracyjnych. Oprawa świetlna sali weselnej staje się z każdym sezonem coraz bardziej istotnym punktem aranżacyjnym. Sam okres świąteczny sprzyja zastosowaniu dużej ilości lampek – wybrać warto jednak te jednokolorowe, w tym wypadku o ciepłej barwie lub nawet czerwone.

Odcienie brązu, beżu i złota to również dobry wybór na świąteczny klimat. Wszelkie ciepłe barwy w odpowiednich dekoracjach nadadzą magii każdemu miejscu. Złote bombki oprószone brokatem, brązowe gałązki i szyszki, oraz ozdoby z suszonych cytrusów i przypraw korzennych to strzał w dziesiątkę. Całości dopełni blask świec i ewentualnie profesjonalne oświetlenie ledowe. Jeśli dodatkowo dom weselny czy restauracja posiada ogród zimowy i są w nim choinki, będzie to naprawdę spore pole do popisu. Oryginalnie, ale z magicznym świątecznym klimatem.

W ‘chłodnej’ odsłonie świątecznej można umieścić bombki lub szyszki w szklanych wazonach. Krzesła mogą być przewiązane wstążkami w kolorze srebrnym. Elementy zastawy i innych dekoracji powinny mieć również ten kolor. Taka propozycja głównie w kolorze bieli i srebra, inspirowana śniegiem i kryształkami lodu to bardzo gustowna i elegancka wersja. Jeśli dodatkowo dopisze pogoda – puszysty śnieg, iskrzące w słońcu kryształki lodu i biała suknia to scenografia jak wyciągnięta z bajki. Taki zimowy krajobraz jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny, a także wyjątkowo romantyczny.

Strój Młodej Pary

Panna Młoda powinna również wybrać stylizację dopasowaną do całego zamysłu wesela. W wersji klasycznej czerwono-złotej’ powinna postawić na biżuterię w kolorze złotym – delikatne kolczyki ślubne, subtelny grzebyk do włosów lub ślubna opaska i bransoletka. Motyw delikatnych piórek w biżuterii ślubnej lub zdobieniach sukni również przywodzi na myśl śnieżny puch. Zdobienia sukni ślubnej również mogą mieć taki odcień. Czerwonym klasycznym akcentem mogą być usta, elementy bukietu, buty lub kwiaty we włosach. Coraz częściej wybory Panien Młodych są dużo mniej zachowawcze i może zaprezentować się nawet w czerwonej sukni ślubnej. W wersji mniej szalonej, to druhna może mieć sukienkę w takim kolorze. Pan Młody może wybrać czerwoną muchę lub skarpetki, być może nawet w szalone świąteczne wzory.

W wersji w stylu zimowej krainy biżuteria i dodatki powinny być w tonacji srebra, bieli i delikatnego błękitu. Suknia ślubna może być biała, szara, błękitna lub ze srebrnymi zdobieniami. Przepięknie będą wyglądały spektakularne kolczyki z kryształkami, które przypominają właśnie kryształy lodu. Pan Młody może postawić na delikatnie srebrną muchę i odpowiednie spinki do mankietów.

Dodatki

Motyw świąteczny powinien być już widoczny na zaproszeniach ślubnych, a dalej konsekwentnie na winietkach, spisie stołów, zawieszkach na alkohol, kartach menu czy księdze gości. Oczywiście nie muszą to być koniecznie typowe motywy jak choinka czy mikołaj, nawiązaniem może być kolorystyka i cała ogólna stylistyka. Miłym i dodatkowo dekoracyjnym akcentem mogą być podziękowania dla gości. Świetnym pomysłem będą pięknie zdobione pierniki, kryształowe lub porcelanowe aniołki, zawieszki na choinkę lub świąteczne lizaki

Tort weselny

Tort to zawsze ważna atrakcja tego dnia, więc i on powinien być spójny z całą stylistyką imprezy. Do wyboru są bogate zdobienia typowo świąteczne, albo jedynie delikatne nawiązanie kolorystyczne, z drobnym akcentem np. wzorów płatków śniegu. Tort dopasować można również smakiem, jedna z warstw może być piernikowa i masa oryginalna o smaku pomarańczy. Od kilku sezonów popularne są zdobienia tortów gałązkami i kwiatami, natomiast w tej wersji warto wykorzystać laski wanilii, suszone pomarańcze lub gałązki świrku.

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart